Radom, dnia 12 listopada 2024 r.
PINB.41.2.24
KOMUNIKAT
Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w m. Radomiu
„kiedy nie zawiadamiać o zakończeniu”
W związku z wątpliwościami występującymi w kwestii składania zawiadomień o zakończeniu przebudowy i in., wyjaśniam, że zgodnie z art. 54 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (tekst jednolity Dz. U. z 2024 r. poz. 725 ze zm.) Do użytkowania obiektu budowlanego, na budowę którego wymagana jest decyzja o pozwoleniu na budowę albo zgłoszenie budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1-2, można przystąpić (…) po zawiadomieniu organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy, jeżeli organ ten, w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji. (…).
Stosownie do art. 3 pkt 6 w cyt. ustawy, przez budowę należy rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego.
Natomiast wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji (…) zdefiniowane jest w art. 3 pkt 7a P.b. jako przebudowa. Podkreślić należy, że przebudowa stanowi szczególny rodzaj wykonywanych robót budowlanych. Mają one m.in. doprowadzić do zmiany parametrów użytkowych (np. zmiana liczby pomieszczeń) lub technicznych (np. montaż instalacji) istniejącego obiektu budowlanego.
Z kolei przez remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym (art. 3 pkt 8 P.b).
Zarówno przebudowa jak i remont nie mieszczą się w zakresie pojęciowym słowa „budowa”, z tego względu do tego typu robót budowlanych przepisy art. 54 i następne nie maja zastosowania. Analogicznie o „budowie” nie ma mowy w przypadku rozbiórki lub zmiany sposobu użytkowania.
Mając na uwadze powyższe regulacje prawne, tj. brak możliwości zastosowania art. 54 i następnych Prawa budowlanego do:
– przebudowy,
– realizacji urządzeń budowlanych w obiekcie budowlanym (ewentualnie przebudowy tych urządzeń),
– remontu,
– zmiany sposobu użytkowania,
– rozbiórki
informuję, że zawiadomienia o zakończeniu budowy składane do organu nadzoru budowlanego nie będą wywoływały żadnych skutków prawnych nawet wówczas, gdy dla powyższych robót wymagane było pozwolenie na budowę. Do użytkowania przebudowanych obiektów lub jego części można przystąpić po zakończeniu robót z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.