Radom, dnia 12 listopada 2024 r.

PINB.41.2.24 

KOMUNIKAT

Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w m. Radomiu

„kiedy nie zawiadamiać o zakończeniu”

 

W związku z wątpliwościami występującymi w kwestii składania zawiadomień o zakończeniu przebudowy i in., wyjaśniam, że zgodnie z art. 54 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (tekst jednolity Dz. U. z 2024 r. poz. 725 ze zm.) Do użytkowania obiektu budowlanego, na budowę którego wymagana jest decyzja o pozwoleniu na budowę albo zgłoszenie budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1-2, można przystąpić (…) po zawiadomieniu organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy, jeżeli organ ten, w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji. (…).

 

Stosownie do art. 3 pkt 6 w cyt. ustawy, przez budowę należy rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego.

 

Natomiast wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji (…) zdefiniowane jest w art. 3 pkt 7a P.b. jako przebudowa. Podkreślić należy, że przebudowa stanowi szczególny rodzaj wykonywanych robót budowlanych. Mają one m.in. doprowadzić do zmiany parametrów użytkowych (np. zmiana liczby pomieszczeń) lub technicznych (np. montaż instalacji) istniejącego obiektu budowlanego.

 

Z kolei przez remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym (art. 3 pkt 8 P.b).

 

Zarówno przebudowa jak i remont nie mieszczą się w zakresie pojęciowym słowa „budowa”, z tego względu do tego typu robót budowlanych przepisy art. 54 i następne nie maja zastosowania. Analogicznie o „budowie” nie ma mowy w przypadku rozbiórki lub zmiany sposobu użytkowania.

 

Mając na uwadze powyższe regulacje prawne, tj. brak możliwości zastosowania art. 54 i następnych Prawa budowlanego do:

przebudowy,

realizacji urządzeń budowlanych w obiekcie budowlanym (ewentualnie przebudowy tych urządzeń),

remontu,

zmiany sposobu użytkowania,

– rozbiórki

informuję, że zawiadomienia o zakończeniu budowy składane do organu nadzoru budowlanego nie będą wywoływały żadnych skutków prawnych nawet wówczas, gdy dla powyższych robót wymagane było pozwolenie na budowę. Do użytkowania przebudowanych obiektów lub jego części można przystąpić po zakończeniu robót z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

Radom 22 października 2024 r.

PINB.41.1.24

Komunikat Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w m. Radomiu do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych w związku z potencjalnymi zagrożeniami występującymi w okresie zimowym

W związku z rozpoczętym okresem grzewczym i występowaniem niskich temperatur, mając na uwadze przypadki zatruć tlenkiem węgla i katastrofy budowlane spowodowane wybuchem gazu przypomina się właścicielom i zarządcom obiektów budowlanych, a w szczególności budynków jednorodzinnych, o obowiązku poddawania obiektów budowlanych kontrolom okresowym stanu technicznego zgodnie z wymogami art. 62 ustawy Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 725 ze zm.), w tym o konieczności corocznego sprawdzania stanu technicznego instalacji gazowych i przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Do obowiązków właścicieli i zarządców należy dbałość o należyty stan techniczny budynku, w tym nie dopuszczanie do przeciążenia konstrukcji budynku przez zalegający na dachu śnieg i zapewnienie w razie konieczności odśnieżania dachu i elementów elewacji budynku. Właściciel lub zarządca, który nie wykonuje obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku

Jednocześnie przypomina się właścicielom i zarządcom budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2, że dnia 30 listopada mija termin przeprowadzenia obowiązkowej kontroli okresowej stanu technicznego budynku w odniesieniu do elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu, instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska, instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). W terminie 7 dni od dnia zakończenia tej kontroli osoba ją przeprowadzająca, ma obowiązek zawiadomić o kontroli organ nadzoru budowlanego za pomocą systemu c-KOB albo na piśmie.

Niespełnienie obowiązku przeprowadzaniu kontroli okresowej lub zawiadomienia organu o jej przeprowadzeniu podlega karze grzywny.

 

Kontakt do nas

Aktualne dane

Druki do pobrania

Aktualne druki do pobrania

Opłaty skarbowe

Opłaty skarbowe

Komunikaty

Komunikaty , ogłoszenia

Redakcja strony Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w mieście Radomiu Piotr Pochylski

Klauzula informacyjna Rodo